Międzyszkolna sieć
współpracy nauczycieli
AKTYWNA TABLICA
Uczestnicy
sieci
Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli
stosujących TIK powstała w związku realizacją Rządowego programu rozwijania
szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie
technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 - "Aktywna
tablica".
Uczestnikami sieci są:
- Szkoła Podstawowa nr 2 im.
Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie,
- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
w Budziszewku,
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego
w Parkowie.
Działania
podejmowane w ramach sieci
1. Spotkanie
organizacyjne (19.10.2018r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w
Rogoźnie)
· Integracja uczestników sieci
· Rozpoznanie potrzeb i zasobów
Tematyka spotkania:
1.Wyjaśnienie celów powstania sieci.
Cele ogólne:
·
Rozwijanie kompetencji nauczycieli
w zakresie technologii informacyjno -komunikacyjnych:
zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i postaw, jakie mogą być użyteczne
podczas wykorzystania TIK na zajęciach edukacyjnych,
·
Tworzenie rozwiązań-
wypracowanie narzędzi, scenariuszy, materiałów, które są pomocne w radzeniu
sobie z pracą w kontekście indywidualnych zadań zawodowych.
2.
Spotkanie robocze (16.11.2018r. Szkoła
Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie)
·
Dzielenie się doświadczeniami,
narzędziami, dobrymi praktykami
·
Tworzenie
nowych rozwiązań
· Zapoznanie z funkcjonowaniem strony LearningApss
Tematyka spotkań:
1. Prezentowanie i wyszukiwanie otwartych zasobów
edukacyjnych wykorzystywanych na zajęciach edukacyjnych.
2. Poznanie programów wykorzystywanych na zajęciach
edukacyjnych z różnych przedmiotów nauczania
3. Wymiana poglądów, doświadczenia.
4. Dzielenie się przykładami dobrych praktyk,
scenariuszami zajęć oraz sposobami realizacji programu „Aktywna Tablica”.
Propozycje materiałów
samokształceniowych-strony do tworzenia ćwiczeń interaktywnych:
4. Spotkanie
podsumowujące (29.03.2019r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w
Rogoźnie
·
Podsumowanie i omówienie pracy sieci
Tematyka
spotkań:
1)
Podsumowanie działań sieci współpracy
2)
Ewaluacja
Wnioski
Dnia
29.03.2019 roku miało miejsce ostatnie w mijającym roku szkolnym spotkania
sieci współpracy i samokształcenia, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2
im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie Uczestnicy sieci chętnie podzielili się
swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy. Informacje te na pewno wspomogą nas
w dalszej współpracy. Nauczyciele stwierdzili , że dzięki tym spotkaniom otrzymali
nowe pomysły do własnej pracy, zaszła wymiana doświadczeń oraz nastąpił ich
rozwój osobisty i poszerzyli wiedzę o programach multimedialnych. Ważnym
aspektem działalności sieci była możliwość poznania nauczycieli z innych szkół
oraz nawiązania z nimi współpracy.
Sprawozdanie
opracowali:
Szkolni
koordynatorzy projektu "Aktywna
tablica"
http://www.sp11plock.pl/laur/3.pdf
https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/scenariusze
http://nowoczesnenauczanie.edu.pl/12-najlepszych-stron-z-materialami-do-tablicy-interaktywnej/
https://sp1brzeg.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=578
http://scholaris.pl/resources/zasoby/eid/GIM/sid/BEZP4
http://scholaris.pl/resources/zasoby?tid=16
http://spkobylanka.pl/scenariusz-lekcji-jezyka-polskiego-z-wykorzystaniem-technologii-informacyjno-komunikacyjnej/
Przykładowy scenariusz TIK wykorzystany w klasie VIII na lekcji j.angielskiego:
Klasa 8 Temat: She was a singer. – Ona była piosenkarką.
Pomoce dydaktyczne: Laptop dla nauczyciela, smartfony z zainstalowaną aplikacją Kahoot dla uczniów,
Cele lekcji: - Uczeń będzie posługiwał się nowym słownictwem ( zawody) -
Uczeń będzie wiedział jak formułować zdania, pytania i przeczenia z użyciem was/were i ich znaczenie
- uczeń pozna fakty dotyczące życia znanych osób z przeszłości -
Uczeń będzie potrafił przeczytać ze zrozumieniem o znanych ludziach z przeszłości
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia : - Po lekcji wymienisz kilka słów związanych z zawodami
- Będziesz wiedział jak zbudować zdania, pytania i przeczenia, że Ja lub Ktoś był........, itp
- Dowiesz się kilku faktów o życiu znanych osób z przeszłości
- Będziesz potrafił czytać ze zrozumieniem o znanych ludziach z przeszłości
Kryteria sukcesu (NACOBEZU) / WILF ( What I am Looking For)
- Znam słownictwo związane z zawodami
- Potrafię powiedzieć, że Ja lub Ktoś był...... - znam kilka faktów z życia znanych ludzi
- czytam ze zrozumieniem o znanych ludziach w przeszłości
Przebieg lekcji: 1. Przywitanie uczniów i zapis tematu lekcji.
2. Podanie celów lekcji w języku ucznia i kryteria sukcesu.
3. Rozgrzewka: Ile zawodów pamiętasz z wcześniejszych klas? Wymień je w minutę.
4. Nauczyciel wprowadza nowe słownictwo – pokazuje karty obrazkowe oraz nazywa je
- prezentacja w Power Poincie przygotowana przez nauczyciela.
5. Uczniowie słuchają wymowy nowego słownictwa i powtarzają,
zastanawiają ją się nad sposobem najlepszego skojarzenia.
6. Uczniowie decydują jaki jest poziom trudności słówek pokazując na palcach
( Mobilność kadry edukacji szkolnej, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, nr umowy
POWERSE-2015-1-PL01-KA101-014754 „Technologia IKreatywność- TIK TAK”
0 palców – bardzo łatwe, 5 – nic nie rozumiem)
7.Uczniowie sprawdzają się w teście Kahoot – „Professions” przygotowanym przez nauczyciela-
https://play.kahoot.it/#/k/871a23ec-5063-474e-b9cd798329a06e7e
8. Przypomnienie odmiany czasownika być w zabawie
- Uczeń prosi o tłumaczenie wyrażenia rzucając woreczkiem do innego ucznia ( ja jestem – rzut – I Am)
9. Nauczyciel prezentuje przeszłą odmianę czasownika być na tablicy, uczniowie powtarzają nowe słowa.
10. Po prezentacji uczniowie decydują jaki jest poziom trudności zagadnienia pokazując na palcach
( 0 palców – bardzo łatwe, 5 – nic nie rozumiem)
11. Uczniowie sprawdzają się w teście Kahoot
– Past Simple Was/Werehttps://create.kahoot.it/#quiz/09dda8eb-2232-40b3-80c8-8be0c93074f5
12. Pytanie kluczowe: Czy chciałbyś zostać milionerem?
Uczniowie słuchają i czytają tekst z książki na temat życia słynnych ludzi
– quiz show, zaznaczają odpowiedzi.
13. Uczniowie sprawdzają się w teście Kahoot –
14. Podsumowanie ustnie Metoda zdań niedokończonych
– Dziś nauczyłem się …. Dowiedziałem się ….. Wiem, że ……. Muszę utrwalić ……
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz